Wady i zalety lamp LED
Na rynku stale pojawiają się nowe technologie, które powoli wypierają starsze urządzenia i akcesoria. Podobnie wygląda sprawa z oświetleniem. Jeszcze kilka lat temu niekwestionowanym liderem były żarówki energooszczędne, które obecnie wyraźnie przegrywają z uniwersalnym i wydajnym oświetleniem LED.
Zalety oświetlenia LED
Lampy LED, w przeciwieństwie od tradycyjnych żarówek, nie przepalają się nagle. Nie trzeba więc obawiać się nagłego odcięcia od prądu. O stopniu ich zużycia informuje blednące powoli światło. Ponadto oświetlenie LED jest najbardziej energooszczędną technologią na rynku. W sklepach dostępne są zarówno lampy białe, jak i kolorowe, co zapewnia dużą różnorodność. Ponadto zastosowanie lamp LED nie kończy się na oświetleniu, a sprawdzają się również w latarkach czy też specjalnych lampach do manicure hybrydowego.
Wady oświetlenia LED
W tak popularnej i rewolucyjnej technologii trudno doszukiwać się wad. Jedną z nich może być jednak cena – wysokiej jakości lampy LED mogą być droższe od tradycyjnych żarówek. Jeśli jednak wziąć pod uwagę dłuższy czas eksploatacji (nawet 50 000 godzin), cena nie gra aż tak dużej roli. Większą wadą natomiast jest to, że w wielu modelach lamp wiązka światła nie jest dostatecznie rozproszona. W związku z tym LED częściej wykorzystywane jest jako oświetlenie dodatkowe lub ozdobne. Można jednak dostać lampy emitujące znacznie bardziej rozproszone światło, a najłatwiej znaleźć je w specjalistycznych sklepach.