Przytulna sypialnia

Jak urządzić przytulną sypialnię? Wyposażenie i dekoracje do sypialni

Wyposażenie domu

Czym jest ościeżnica regulowana?

Niezbędnym elementem każdych drzwi bez wątpienia jest ościeżnica. Przydaje się ona zarówno w przypadku drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Ościeżnica jest niezbędna podczas montażu nowo zakupionych drzwi. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje ościeżnic i którą ościeżnicę wybrać? Odpowiedzi na powyższe pytania poznasz w tym artykule.

Jaką funkcję pełni ościeżnica?

Ościeżnica stanowi swego rodzaju ramę, do której przytwierdza się skrzydło drzwiowe za pomocą zawiasów. Najczęściej ościeżnice wykonane są z drewna oraz materiałów drewnopochodnych.
Przed montażem drzwi należy dokonać wyboru ościeżnicy i warto przemyśleć ten wybór dokładnie, ponieważ ościeżnica stanowi element, który powinien pełnić swoją funkcję przez wiele lat. Ościeżnica powinna również pasować do ogólnej stylistyki wnętrza. Podczas wybierania ościeżnicy należy zatem zwrócić na solidność jej wykonania oraz stylistykę.

Ościeżnica stała – charakterystyka

Wyróżnić należy dwa rodzaje ościeżnic: stałą oraz regulowaną. Oba rodzaje bez trudu można spotkać w marketach budowlanych. Ościeżnice stałe idealnie sprawdzają się w przypadku ścian o standardowej grubości, która osiąga 6 lub 10 cm. Sprawdzają się one również w przypadku idealnie równych ścian. Ościeżnica stała posiada bowiem wymiar, który nie podlega regulacji.

Ościeżnica regulowana

Ościeżnica regulowana

Alternatywą dla ościeżnicy stałej jest ościeżnica regulowana (szczegóły tutaj). Jest to rozwiązanie, które wybierane jest zdecydowanie częściej, ponieważ montaż ościeżnicy regulowanej jest znacznie prostszy. Kupując ościeżnicę regulowaną możemy mieć również pewność, że uda nam się bez żadnego problemu zamontować drzwi. Niestety niewiele osób posiada w swoim domu idealnie równe ściany o standardowej grubości. Ościeżnice regulowane przeznaczone są do montażu drzwi w domach, w których wymiary ścian są niestandardowe. Taka ościeżnica charakteryzuje się nieco wyższą ceną, jednak bez wątpienia warto sięgnąć po takie rozwiązanie. Ościeżnice regulowane występują w wielu różnych wersjach kolorystycznych i wykonane są z różnych materiałów.