Drzwi wewnętrzne – co trzeba wiedzieć?

Wydawać by się mogło, że wybór drzwi wewnętrznych nie jest trudnym zadaniem. Nic bardziej błędnego! Nim wybierzemy drzwi wewnętrzne musimy wiedzieć o kilku ważnych rzeczach. Jak wybrać idealne drzwi do mieszkania?

Konstrukcja drzwi

Rodzaj konstrukcji drzwi ma wpływ na ich trwałość oraz funkcjonalność, dlatego niezbędne jest poznanie tajników ich budowy.

Drzwi, które mają wypełnienie „plaster miodu” posiadają wkład stabilizacyjny z tektury, dzięki czemu są lekkie. Wypełnienie z płyty wiórowej otworowanej to konstrukcja z płyty wiórowej, która ma regularnie rozmieszczone otwory. Dzięki temu drzwi są stabilniejsze, cięższe i odporniejsze na uderzenia. Wypełnienie z płyty wiórowej jest najtrwalsze oraz najbardziej stabilne. Są to również drzwi o dużej izolacji akustycznej.

Prawe czy lewe?

Kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze drzwi jest kierunek otwierania. Należy go dopasować do układu pomieszczeń, tak by mieszkanie było wygodne i funkcjonalne.

Drzwi prawe mają zawiasy po prawej stronie. Kierunek otwierania jest przeciwny do wskazówek zegara. Drzwi lewe mają zawiasy po lewej stronie, a ich kierunek otwierania jest zgodny z kierunkiem wskazówek zegara.

Bardzo ważne jest również, czy drzwi wewnętrzne otwierają się na zewnątrz, czy do środka. Drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz. Drzwi wewnętrzne powinny otwierać się tak, by niepotrzebnie nie zabierać przestrzeni w przedpokoju. Warto jednak zwrócić uwagę, że drzwi wewnętrzne do małych pomieszczeń otwierając się do środka mogą nachodzić na kontakty, komodę czy telewizor.