Uczulenie na roztocza

Czym są roztocza?

Popularne roztocza to mikroskopijne pajęczaki, które bytują często w pościeli i żywią się między innymi złuszczonym naskórkiem człowieka. Wszystko za sprawą wysokiej temperatury, dużej ilości martwego naskórka i odpowiedniej wilgotności, które sprawiają, że roztocza w pościeli czują się najlepiej i się tam rozmnażają. Ich obecność może przysporzyć nam sporo problemów zdrowotnych. Szczególnie dokuczliwe są w sezonie grzewczym, ponieważ ich ulubiona temperatura oscyluje między 22-28 stopni.

Roztocza w pościeli same w sobie nie są dla nas groźne. Źródłem uczulenia na roztocza są ich odchody, a właściwie zawarte w nich białka, które są silnymi alergenami. Są one przyczyną nieżytu nosa, uporczywego kaszlu czy zmian skórnych. Uczulenie na roztocza jest bardzo powszechne.

Czym się objawia i jak rozpoznać uczulenie na roztocza?

Jak się okazuje, rozpoznanie alergii na roztocza nie jest wcale takie proste. Objawy alergii na kurz często są mylone z objawami przeziębienia. Może dawać bardzo rożne symptomy takie jak astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa, a także atopowe zapalenie skóry. Jeśli objawy nasilają się jesienią i zimą, warto zgłosić się do lekarza, ponieważ może być to oznaka uczulenia na roztocza. Lekarz pierwszego kontaktu powinien pokierować do alergologa, który wykonuje odpowiednie testy z wykorzystaniem alergenów.

Jak poradzić sobie z roztoczami by złagodzić objawy uczulenia na roztocza?

śpiące dziecko– pierz często pościel, najlepiej co tydzień

– wietrz kołdry i poduszki

– zadbaj o wietrzenie całego mieszkania

– pozbądź się niepotrzebnych przedmiotów na półkach, parapetach czy regałach

– często odkurzaj mieszkanie i meble tapicerowane