Kołdra puchowa – czy warto ją kupić?

Kołdra puchowa przedstawiana jest zwykle jako dobra alternatywa dla kołder wykonanych z syntetycznych materiałów. Czy tak jest naprawdę?

kołdra puchowa na łóżkuKołdry puchowe wykonane są z puchu i półpuchu. Najczęściej wyróżniają się lekkością, są też bardzo cienkie. Nie ustępują jednak grubszym kołdrom, ponieważ ich możliwości izolacyjne są bardzo dobre. Kołdry puchowej można używać zarówno w chłodne dni, jak i te gorące, co wyróżnia je na tle innych produktów tego typu.

O czym warto pamiętać, kupując kołdrę puchową? Przede wszystkim nie jest ona zwykle przeznaczona dla osób z uczuleniem na roztocza – dla alergików kołdrę puchową powinno się kupować wyłącznie w sklepach z odpowiednim asortymentem. Używając kołdry puchowej, należy pamiętać o jej częstym wietrzeniu na świeżym powietrzu, co ogranicza rozwój roztoczy i drobnoustrojów, które mogą mieć zły wpływ na zdrowie. Jeśli puch wewnątrz kołdry zużyje się, istnieje możliwość jego oczyszczenia i częściowej wymiany.

Kołdry puchowe wart kupować w sprawdzonym sklepie, ponieważ istotne jest to, by taki produkt nie zawierał wewnątrz zwykłego pierza, które jest cięższe i tańsze. Nie należy wierzyć w bardzo tanie puchowe kołdry – zazwyczaj nie są to produkty oryginalne.